Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Dzień Dziecka w Pernie. Świetna zabawa na świeżym powietrzu

Starostwo Powiatowe w Kutnie wraz z Nadleśnictwem Kutno dało młodzieży trochę normalności.

Teqball przyszłością kutnowskiego sportu? Michał LIstkiewicz spotkał się ze Starostą

W Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca, zyskującej na popularności, dyscypliny sportowej jaką jest Teqball.

Obchody Święta Pułkowego w Nowej Suchej

Przedstawiciele Powiatu Kutnowskiego oraz Gminy Nowa Sucha uczcili pamięć żołnierzy 37 pułku piechoty oraz człowieka działającego na rzecz upamiętnienia poległych na terenie gminy.

Obchody Święta Pułkowego w Nowej Suchej

Przedstawiciele Powiatu Kutnowskiego oraz Gminy Nowa Sucha uczcili pamięć żołnierzy 37 pułku piechoty oraz człowieka działającego na rzecz upamiętnienia poległych na terenie gminy.

Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski, Wójt Gminy Dąbrowice Dorota Dąbrowska oraz Radny Rady Powiatu Kutnowskiego Marek Drabik z okazji Święta Pułkowego 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty, w dniu 27 maja 2021 r. odwiedzili miejsca związane ze szlakiem bojowym Pułku, który do 1939 r. stacjonował w kutnowskich koszarach.
 
Święto Pułku obchodzone było od 1923r. Wcześniej obchodzono je w dniu 9 września, na pamiątkę zwycięstwa pod Rohatyniem w 1920r.. Jednak, w miarę upływu lat termin ten okazał się niedogodny ze względu na czas manewrów poligonowych. Wydano zgodę na zmianę daty Święta pułku i wpisanie do jego bojowej tradycji innej wielkiej bitwy, stoczonej zwycięsko 26 maja 1920 r. pod Żukowcem.
 
Powiat Kutnowski od 2007 r., uczestniczy w obchodach Święta mając na uwadze pamięć o dokonaniach pułku w okresie walk o odzyskanie i utrzymanie niepodległości. „Nasza współpraca z Gminą Nowa Sucha trwa od 2009r. Dostrzegamy starania mieszkańców Gminy i Pana Wójta, w utrwalaniu pamięci o żołnierzach, którzy podczas wojny starali się z honorem wykonać obowiązek obrony Ojczyzny”. – mówił podczas obchodów Święta Pułkowego, Starosta Kutnowski, Daniel Kowalik.
 
Przedstawicieli Powiatu Kutnowskiego gościł Wójt Gminy Nowa Sucha - Maciej Mońka, obecni byli także; Przewodniczący Rady Gminy Nowa Sucha Mariusz Mikulski, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Kozłowie Szlacheckim, Ks. Władysław Czaplicki, sekretarz urzędu gminy Nowa Sucha Anna Zatorska – Janiak oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej Ireneusz Łukawski.
 
Delegacje Powiatu Kutnowskiego i Gminy Nowa Sucha złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 37. Pułku Piechoty, który znajduję się w Nowym Dębsku, na mogile żołnierzy w Kozłowie Szlacheckim oraz na grobie Pana Alfreda Nowińskiego.
 
Podczas spotkania wspominano postać Pana Alfreda Nowińskiego, który, dzielnie przez wiele lat podejmował szereg działań dla upamiętnienia poległych na terenie gminy żołnierzy z Powiatu Kutnowskiego. Dziękowano również wszystkim zaangażowanym przy budowie i odnawianiu pomnika w Nowym Dębsku.
 
„Dziękujemy Panu Wójtowi, władzom Gminy Nowa Sucha, Dyrekcji, nauczycielom, uczniom i rodzicom Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim za pamięć o „Kutnowskim Pułku”, Dziękujemy Wam wszystkim, którzy wciąż opiekują się naszymi żołnierzami”. – dodał Starosta Kutnowski.
 
Po odwiedzeniu miejsc związanych z historią 37 Pułku Piechoty, Maciej Mońka Wójt Gminy Nowa Sucha zaprosił delegację Powiatu Kutnowskiego na wspólne spotkanie w Urzędzie Gminy podczas którego prezentowano historię, stan obecny obydwu jednostek samorządowych. Na tematy działania samorządów i wymiany wzajemnych doświadczeń, min. Na okoliczność przypadającego w dniu 27 maja dnia samorządowca. Podjęto temat możliwej współpracy pomiędzy Powiatem Kutnowskim, a Gminą Nowa Sucha na poziomie wspólnych obchodów września 1939 r., oraz udziału dzieci i młodzieży w wydarzeniach organizowanych przez obydwa samorządy.
 
Dorota Dąbrowska Wójt Gminy Dąbrowice wraz z Radnym Rady Powiatu Markiem Drabikiem wyrazili ogromne zadowolenie z faktu kontynuowania tradycji, którą wspólnie zapoczątkowali.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, otwartej i życzliwej atmosferze.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-09 13:18przez:
Opublikowano:2021-05-28 14:47przez: Paweł Albiniak
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Kutnie
Odwiedziny:62

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo