Otwarcie Ekopracowni w Zespole Szkół nr 3 w Kutnie

W kwietniu tego roku szkoła przystąpiła do konkursu z zakresu edukacji ekologicznej pod nazwą „Moja wymarzona ekopracownia” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Jego celem była modernizacja i wyposażenie pracowni ekologicznej w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne.
18 listopada w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie miało miejsce uroczyste otwarcie ekopracowni.

Pan dyrektor Wojciech Banasiak serdecznie powitał przybyłych gości:
• pana Bohdana Dzierżkę – zastępcę Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,
• pana Zdzisława Trawczyńskiego – Wicestarostę Kutnowskiego,
• pana Artura Gierulę – członka Zarządu Powiatu w Kutnie,
• pana Zbigniewa Burzyńskiego - Prezydenta Miasta Kutno,
• panią Justynę Jasińską – dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Kutnie,
• przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli i uczniów.

Pan dyrektor podkreślił, że „w obecnych czasach, gdy coraz częściej słyszy się o skażeniu środowiska, edukacja ekologiczna nabiera coraz to większego znaczenia. Szkoła stara się kształtować postawy młodych ludzi, czyniąc ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego. Budzenie wrażliwości ekologicznej uczniów staje się celem nie tylko kształcenia ogólnego, ale również zawodowego”.

Podziękował realizatorom projektu „Ekologia w kształceniu zawodowym”: pani wicedyrektor Iwonie Smolińskiej, pani Renacie Kubickiej, pani Joannie Maruszewskiej, pani Ewie Szymczak i panu Dariuszowi Lewińskiemu.

Szczególne podziękowania pan dyrektor skierował do przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi za udzielenie dotacji oraz Starostwa Powiatowego w Kutnie za wsparcie finansowe. Środki te pozwoliły na realizację założonych celów stworzenia nowoczesnej pracowni wyposażonej w sprzęt laboratoryjny, pomiarowy, multimedialny z szeroką gamą pomocy dydaktycznych.

Zasoby ekopracowni wykorzystane będą do prowadzenia innowacyjnych zajęć z zakresu nauk przyrodniczych, wybranych lekcji logistyki oraz zajęć kół przedmiotowych i fakultatywnych. Będzie to doskonała baza do organizowania spotkań tematycznych związanych z edukacją środowiskową, konkursów i akcji ekologicznych.
Do takiego właśnie wykorzystania ekopracowni zachęcał pan Bohdan Dzierżek, dziękując jednocześnie za wzięcie udziału w projekcie. Zaznaczył, że na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdują się ciekawe informacje na temat szeroko rozumianej ekologii i funduszy europejskich, z których warto skorzystać.

Przekonanie, że pracownia służyć będzie wzrostowi poziomu wiedzy i wykształcenia uczniów w zakresie nauk przyrodniczych wyraził również pan Zdzisław Trawczyński – Wicestarosta Kutnowski.