04.03.2015 „Przywróćmy zaufanie do Kutnowskiego Szpitala Samorządowego”

Konferencja prasowa

(Kutnowski Szpital Samorządowy, 04. 03. 2015, godz. 13.00)

„Przywróćmy zaufanie

do Kutnowskiego Szpitala Samorządowego”

1. Prezentacja nowego zarządu szpitala.

W ubiegłym tygodniu Rada Nadzorcza KSS podjęła decyzję o powołaniu nowego zarządu szpitala, w którego skład weszli: p. Robert Wilanowski (jako prezes KSS) i p. Joanna Trawińska – Zabłocka.

Pan Robert Wilanowski posiada doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania placówkami służby zdrowia. Ostatnio pełnił obowiązki Naczelnika Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie zarządzał pionem medycznym w zakresie: analiz medycznych, kontraktowania, rozliczania i kontroli świadczeń opieki zdrowotnej. W latach 2005-2008 był Kierownikiem Działu Analiz i Kontraktowania w ŁOW NFZ. Posiada również bezpośrednie doświadczenie w zarządzaniu spółką. W latach 2008 – 2014 był Prezesem Zarządu Spółki i jednocześnie Dyrektorem Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi, który cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów.

Pani Joanna Trawińska – Zabłocka posiada doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania i kontroli pracy oraz bilansowania placówek służby zdrowia. Ostatnio pełniła funkcję Specjalisty ds. NFZ w NU – MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Zajmowała się wszelkim formalnościami rejestracyjnymi i potrzebami jednostki w procesie kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej. W latach 2008 – 2014 pracowała w wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie zajmowała się szeroko rozumianą statystyką medyczną i rozliczeniami z NFZ zakontraktowanych świadczeń.

2. Kierunki działań naprawczych w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym.

Podstawowym zadaniem Zarządu Powiatu i Zarządu Szpitala jest wdrożenie programu naprawczego KSS i przywrócenie zaufania społecznego do kutnowskiej placówki.

• Zmiana struktury organizacyjnej szpitala.
  • Lepszy przepływ informacji na linii zarząd szpitala - pracownicy (cykliczne spotkania zarządu szpitala z kierownikami komórek organizacyjnych i związkami zawodowymi.
  • Poprawa efektywności zarządzania i skuteczne rozliczanie kierowników komórek organizacyjnych placówki.
  • Ograniczenie dysproporcji w zarobkach personelu placówki.
  • Współpraca z gminami powiatu kutnowskiego w kreowaniu pozytywnego wizerunku KSS.

Jednym z elementów tego programu będzie powołanie Pełnomocnika Starosty ds. Pacjenta. W naszym odczuciu taki pełnomocnik znacząco poprawi relacje pomiędzy pacjentami a lekarzami a jego działalność przyniesie wiele korzyści dla każdej ze stron. W razie nieporozumień pacjenci będą mieli możliwość uzyskania fachowej porady i pomocy, lekarze zaś unikną wielu niepotrzebnych napięć emocjonalnych, które nie służą ich pracy. Pełnomocnik początkowo będzie funkcjonował w strukturze Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, docelowo zaś będzie włączony w struktury KSS.

3. Wyjaśnienia dotyczące działań powiatu w związku ze śmiercią 18 - miesięcznego Maciusia.

Kutnowska prokuratura prowadzi śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci 18 – miesięcznego Maciusia, który zmarł 10 lutego 2015 r. w Kutnie. W opinii biegłego „do śmierci chłopca doszło w krótkim czasie (minuty) po dostaniu się plastikowego fragmentu długopisu do jego dróg oddechowych”. Prokuratura kutnowska w dalszym ciągu oczekuje na wyniki szczegółowych badań histopatologicznych, a także jednoznacznej oceny, „czy ciało obce mogło się dostać do dróg oddechowych chłopca jeszcze przed badaniem lekarskim”.

W dramatycznej sytuacji, Starosta jako gospodarz powiatu odpowiedzialny za podległą mu instytucję, w trosce o dobro i los pacjentów oraz lekarzy interweniował osobiście, rozmawiając ze wzburzonymi mieszkańcami zgromadzonymi pod szpitalem.

W sytuacji kryzysowej z jaką niewątpliwie mieliśmy do czynienia, przy ogólnopolskim zainteresowaniu medialnym podjęto decyzję o zawieszeniu w obowiązkach Pani ordynator do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy.

Na obecną chwilę wszystko wskazuje na to że śmierć Maciusia nie ma bezpośredniego związku z działalnością szpitala.

Rzecznik Prasowy

Starostwa Powiatowego w Kutnie